210 likes | 357 Views
11.4 mm= ____________km 2. 3 cl=__________l. Monday, August 26 th Please complete the warm up . Homework Quiz Answers . Week at a Glance. Monday: Finish Time Conversions and Unit Rate Tuesday: Area and Perimeter with conversions Wednesday: Quiz Thursday: Review Friday:Test.
E N D
11.4 mm= ____________km 2. 3 cl=__________l Monday, August 26th Please complete the warm up
Week at a Glance Monday: Finish Time Conversions and Unit Rate Tuesday: Area and Perimeter with conversions Wednesday: Quiz Thursday: Review Friday:Test
What did Brad Pitt do wrong? How many cups are in 5 pints?
Compare and Contrast Customary Metric
Finish Time Conversions How many minutes in 7 days?
Let’s try together…………. 1. How many seconds are there in a day? = 86,400 sec/day 2. How manyminutesare in 10 days? = 14,400 min in 10 days 3.How many hours are in 64,800 sec? = 18 hours
You try 4. How many minutes in 7 days? Answer: 10,080 min 5. How many weeks in 20,160 minutes? Answer: 2 weeks
Example 1-Try together! John Isner serves 140 miles per hour. How fast is that feet per second? Conversion Plan: Miles – feet Hour-minute-second
Solution 140 miles x 5,280 ft. x 1 hr x 1 min = 1 hr 1 mile 60 min 60 sec. Answer: 739,200ft/3600sec = 205.3 ft/sec.
Example 2-Try together! 45 miles/hr = ____________feet/min Conversion Plan: Miles – feet Hour-minute
Example 3 –You Try! If someone is driving 95 feet per second, how fast are they driving in miles per hour? Conversion Plan: Feet-miles Second-minutes-hour
A. Unit Rate Unit rate is when the denominator is 1. It is how much something is for just one unit! Examples: • $3.00 per pint • 3 miles per hour • $5.50 per gallon
B. Finding Unit Rate When finding unit rate you must DIVIDE the numerator and denominator to make the denominator 1! Example $15 per 3 ounces
You try! Determine if the following rates are unit rates. If not, Write the unit rate • $4.00 per pint • 40 miles per 4 hours • $7 per hour • 12 feet per 3 seconds
C. Real Life Application American Eagle, The Gap and Old Navy were running a sale on your favorite jeans. Using the table, which store had the better deal? Hint: find unit rate for each and compare!
Joke of the Week How do equations get into shape? They do multi-step aerobics
Think, Pair, Share3-2-1 Summary 3 things that I learned today are: 2 things that I really liked about this unit is: 1 thing I still don’t understand or need more practice on is:
Ticket out the Door Find answers to 1-10 Make sure you have your name on it Use your notes and a calculator!