160 likes | 272 Views
Marttojen eväsvinkit. Teija Jerkku Kehittämispäällikkö Marttaliitto ry 2009. Hyvää oloa ruoasta. Martoille monipuolinen, vuodenaikoja seuraava sesonkiruoka on sydäntä lähellä. Martta arvostaa ruoan hyvää makua.
E N D
Marttojen eväsvinkit Teija Jerkku Kehittämispäällikkö Marttaliitto ry 2009
Hyvää oloa ruoasta • Martoille monipuolinen, vuodenaikoja seuraava sesonkiruoka on sydäntä lähellä. • Martta arvostaa ruoan hyvää makua. • Hyvä ruoka on tärkeä osa elämää. Täysipainoinen ravinto pitää meidät terveinä ja virkeinä. • Marttojen ruoka- ja ravitsemusneuvonta noudattaa Valtion ravitsemusneuvottelukunnan suosituksia. • Monipuolisen aterian voit valmistaa itse tai sen voit koota kaupan puolivalmisteista tai valmisruoista.
Martta valmistaa ruokaa itse • 65,7 % käyttää harvemmin kuin kerran viikossa valmisruokia. • 21,6 % käyttää kerran viikossa valmisruokia. • 12 % hyödyntää valmisruokia 2-3 kertaa viikossa. • Aterian valmistuksen kuluu aikaa arkena 50,6 %:lla 15-30 min, 39,2 % käyttää 30 min-1 tunnin. • Vapaapäivinä aterian valmistukseen menee aikaa 56,9 % 30-60 minuuttia ja 33,2 % yli tunti.
Martta valitsee kotimaista ruokaa • Ostopäätöksiin vaikuttaa • 31,6 % suomalainen tuote • 21,2 % tuotteen hinta • 16,9 % tuotteen laatu
Martta luottaa suomalaiseen ruokaan • 80 % uskoo tai haluaa uskoa, että suomalainen tuote on laadukkaampaa ulkomailta tuotu ruoka. • ”Ehdottomasti” • ”Tietää mitä syön , mistä ruoka tulee” • ”Luotan, että siinä on vähemmän myrkkyjä, lisäaineita” • ”Haluan uskoa, että näin on” • ”Haluan tukea työllisyyttä” • ”Olen ehkä sinisilmäinen” • ”Ei kaikki kotimainen ole laadukasta” • ”Ei marinoidut mössöt ja makkarat, joissa tuskin lihaa, vedä vertoja italian valikoimille” • ”Älytöntä polttoaineen tuhlausta tuoda toiselta puolelta maailmaa ruokaa”
Ruokamenoissakin voi säästää • Suunnitelmallisuus on avainsana. • Yhden tai kahden viikon ruokalista, ostoslista etukäteen, keskitä viikon ruokaostokset pariin ostoskertaan. • (69 % martoista tekee ostoslistan ennakkoon.) • Vertaile hintoja. (65,4 % martoista seuraa hintoja.) • Valmista ruokaa itse ja leivo. • Tee kerralla enemmän ja pakasta. • Älä heitä ruokaa roskiin. • Hyödynnä tähteet. • Ota välillä eväät töihin. • Valmisruoat ovat usein kalliimpia (ei aina) kuin itse tehdyt, mutta niiden käyttäminen säästää aikaa ja työtä. • 5 %:n säästö kuukaudessa 500 € ruokamenoissa tekee 300 € vuodessa • yhden euron heräteostos kolme kertaa viikossa tekee vuodessa 156 euroa? Aikaa vai rahaa?
Aamupala 5,80 € Jogurtti Hedelmä Leipä (2/hlö), levite Leikkele Kahvi, tee, maito Lounas 9,50 € Siskonmakkarakeitto (eines) Maito (2 dl), leipä (2/hlö), levite Välipala 4,40 € Kahvi,tee, erikoistäysmehu Kaupan pulla (1/hlö) Päivällinen Makaronilaatikko (eines) Salaatti (eines) Maito (2 dl), leipä, levite Iltapala 4 € Rahkavaahto Koko ruokakori yhteensä 37,20 € (9,30 €/hlö) 4-henkisen perhe Eurosenyhden päivän ruokakori
Aamupala 1,90 € Hiutalepuuro Tuoremehu Itse tehty sämpylä (1/hlö), levite Kahvi, tee, maito Juusto Lounas 4,75 € Siskonmakkarakeitto Maito (2 dl/hlö), sämpylä (1/hlö) , levite Välipala 1,10 € Kahvi, tee, tuoremehu Itse tehty pulla (1/hlö) Päivällinen 6,10 € Yrttinen makaronilaatikko Salaatti Maito (2 dl/hlö), sämpylä (1/hlö), levite Iltapala 2,85 € Marjarahka Koko ruokakori yhteensä 16,70 € (4,18 €/hlö) 4-henkisen perhe Niukkasen yhden päivän ruokakori
Kasvissosekeitto 1,94 Pehmeä maissikeitto 1,05 Tomaatti-pastakeitto 2,23 Kalakeitto 5,65 Siskonmakkarakeitto 3,35 Jauhelihakeitto 5,06 Jauheliha-kasviskastike 4,02 Makkarakastike 2,67 Chili con carne 5,05 Hampurilaiset 7,16 Piian makaroonilaatikko 8,72 Perunasose 0,59 Kesäkurpitsa-fetavuoka 6,80 Broilerisalaatti 7,28 Edullista ja hyvää ruokaa 4 hengelle
Ostanko vai leivonko? • Leipominen on mukavaa yhdessä oloa. • Tuoreiden leivonnaisten tuoksun voi ostaa myös valmiina kaupasta ja kioskilta tai hankkimalla raakapakasteita ja esipaistettuja tuotteita. • Kilojaan tarkkailevalle itse tehdyt leipomukset voivat olla liian suuri kiusaus. • Kotitekoiset leivät ja sämpylät säilyvät myös huonommin kuin kaupan leivät, mutta niitähän voi aina pakastaa, jolloin tarjolla on tarpeen mukaan tuoretta leipää. • Itse leivottu leipä on myös terveellistä. Se voi olla täysin suolatonta ja allergikolle sopivaa. Myös kaupan hyllyillä on vaihtoehtoja erityisruokavaliota noudattaville. • Pikkupullat 0,18 e/kpl • Pellillinen pitsaa 6,20 • Äidin marjapiirakka 4,00 • Juustosarvet 1,50 X kpl • Maustekakku 2,42 • Hiivaleipä 1 €/kg
Valinnoilla voit vaikuttaa • Spagetti • Kaupan oma merkki 1,09 • Tavallinen 1,45 • Riisi • Basmati 3,00 • Tavallinen 1,75
Valinnoilla voit vaikuttaa • Broilerfilee • Naturel 12,62/kg • Maustettu 11,49/kg (70 % lihaa – n. 16e/kg) • Jauheliha • Paisti 9,97/kg • Sika-nauta 5,92/kg • Valmis pihvi 0,70€/kpl
Vertaa hintoja • Edamjuusto €/kg • Pala 7,69 • Viipale 15,27 • Raaste 400 g 14,23 • Raaste 150 g 15,00