Elektromagnet
Download
1 / 6

Elektromagnet - PowerPoint PPT Presentation


  • 595 Views
  • Uploaded on

Elektromagnet. Ak cievkou prechádza elektrický prúd , cievka sa správa ako magnet. Má póly a  priťahuje železné predmety. Ešte výraznejšie sa prejavujú jej magnetické vlastnosti , ak sa do cievky vloží predmet z  magneticky mäkkej ocele. Získame tak elektromagnet.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Elektromagnet' - reba


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Ak cievkou prechádza elektrický prúd , cievka sa správa ako magnet. Má póly a  priťahuje železné predmety. Ešte výraznejšie sa prejavujú jej magnetické vlastnosti , ak sa do cievky vloží predmet z  magneticky mäkkej ocele. Získame tak elektromagnet.

Elektromagnet sa od trvalého magnetu líši tým , že je dočasným magnetom. Je magnetom len dovtedy , kým cievkou prechádza elektrický prúd. Rôznymi pokusmi sa môžeme presvedčiť , že magnetické pole elektromagnetu je tým silnejšie , čím väčší prúd prechádza cievkou a  čím má cievka väčší počet závitov.


Angličan William Sturgeon ako magnet. Má póly a  priťahuje železné predmety. Ešte výraznejšie sa prejavujú jej magnetické vlastnosti , využil výsledky veľkých bádateľov ( Ampéra a Araga ) a roku 1824 navrhol konštrukciu prvého , prakticky použiteľného elektromagnetu. Použil k tomu tyč z mäkkej ocele ,ktorú ohol do tvaru konskej podkovy , natrel ju izolačným lakom a šestnásťkrát ju dookola ovinul medeným vodičom. Sturgeon zistil, že prúd z jedného galvanického článku umožnil zhotovenému elektromagnetu uniesť závažia deviatich libier ( 4 kg ). Sturgeon predviedol svoj ​​elektromagnet - ako podkovovitého , tak tyčového prevedenia - na zasadnutí Royal Society v Londýne v roku 1825.


Popíš , čím sa líšia jednotlivé dvojice obrázkov ako magnet. Má póly a  priťahuje železné predmety. Ešte výraznejšie sa prejavujú jej magnetické vlastnosti ,

1.

2.

3.


Prednosti ako magnet. Má póly a  priťahuje železné predmety. Ešte výraznejšie sa prejavujú jej magnetické vlastnosti , elektromagnetu oproti stálemu magnetu sú:

- zrušenie magnetického poľa prerušením elektrického prúdu

- ľahká zmena pólov magnetu zmenou smeru elektrického prúdu v  cievke

- možnosť zmeny intenzity magnetického poľa zmenou veľkosti elektrického prúdu

Elektromagnet má široké využitie v  technickej praxi a v domácnosti.


Opakovanie ako magnet. Má póly a  priťahuje železné predmety. Ešte výraznejšie sa prejavujú jej magnetické vlastnosti ,

  • Ako vytvoríme elektromagnet ?

  • Ako môžeme zosilniť magnetické pole elektromagnetu ?

  • Čím sa líši elektromagnet od magnetu ?

  • Ktorý z týchto jednoduchých elektromagnetov je najsilnejší a ktorý najslabší ?

  • Vysvetli prečo.